Титани б’ються, а в аграріїв чуби тріщать

ТЕГИ:

Олександр Карпенко

 

За що б’ються агротитани п’ять років поспіль на полях господарства «Так­Агро» в Тетіївському районі на Київщині під пильним оком експертів Всеукраїнської аграрної ради? За любов аграріїв, а значить і за свою частку на ринку сільгосптехніки і, слід сказати, не безуспішно, бо технічний арсенал українських господарств останнім часом істотно оновився, причому намітився помітний крен у бік машин, які забезпечують точне землеробство, а також агрегатів, котрі дають змогу ощадливіше витрачати енергоресурси.

либокорозпушувач ER.MO RIP 9-H

 

Іцьогоріч поле битви виглядало вражально від зібраної на ньому технічної армади: трактори, комбайни, жниварки, культиватори, борони, лущильники, плуги. Щоправда, останні виглядали на полі, на якому пів року не випало й краплі дощу, трохи недоречно, а ті брили, які вони лишили по собі, то каміння на серцях аграріїв, котрі по­справжньому вболівають за землю. Тому титанів, які прийшли на це поле з гострими мечами, ми обережно обійдемо стороною та розкажемо про мирних бійців, котрі покладаються лише на свої спритність, розум і тактику.

І хоч учасники цього батлу є запеклими суперниками, проте мають спільного ворога – ущільнення ґрунту, котре, за висновками науковців, щонайменше на 30% знижує врожайність сільгоспкультур. Ця проблема рік у рік загострюється через застосування важких машин, відсутність повноцінних сівозмін, бездумне внесення мінеральних добрив, брак органічних. І якщо бачите навесні на полях чималу кількість водяних блюдець, котрі довго не всотуються в землю, знайте, що те поле слід терміново реанімувати, бо перестало дихати. Розпушувачі попервах розв’яжуть вашу проблему, але опісля варто шукати технологію, котра надовго захистить поле від ущільнення.

 

KUHN DMR 4855 одна з таких «реанімаційних» машин, так би мовити – апарат штучного дихання. Він має два ряди стійок, які можуть перетворити плужну підошву на манну кашу, а справу завершить потужна батарея дисків, котра подрібнить рослинні рештки та розіб’є грудки. Представник компанії KUHN каже, що розподілювач пожнивних решток може бути встановлений як окрема опція перед різальними дисками, його завдання – спрямовувати рослинний шар до ножів, формуючи однорідну масу та сприяючи її розрізанню. Різальна батарея складається з дисків діаметром 63 см, рознесених один від одного на 23 см, що сприяє кращому розрізанню. У конструкції використано гідравлічну систему постійного тиску. Робочі параметри вирівнювальних дисків встановлюються гідравлічно. Грудки розбиваються, а площа вирівнюється з допомогою передніх гладких дискових ножів діаметром 61 см, розташованих на відстані 46 см, ребристі диски такого самого розміру рознесені на відстань 30 см. Кожен диск змонтовано на індивідуальній стійці з потужними закритими підшипниками. Завершує цей комплекс барабанний коток системи 24/7, який відповідає за підсумкове вирівнювання та коткування поверхні. Так ставиться остання крапка у цьому посланні до поля. KUHN DMR 4855 добре впорався зі своєю роботою, залишивши за собою рівну, добре розпушену поверхню з ретельно перемішаними з ґрунтом пожнивними рештками.

 

Далі настала черга демонструвати свою силу вітчизняного агрегату ЧГ­40, який виготовлено за українсько­французькою технологією, точніше – Краснянським СП «Агромаш» спільно з французькою фірмою AGRISEM International. Родзинка ЧГ­40 – лапа особливої конструкції, котра забезпечує розпушування ґрунту без перемішування, створюючи ефект хвилі, котра йде перед агрегатом. Лапа глибокорозпушувача має зміщений різальний елемент із сімома гострими поверхнями. Стійку лапи відхилено від осі на 10°. Зміщений різальний елемент центру розміщується під центром ваги ґрунтової маси – це потребує меншої сили для її підняття, що істотно знижує енерговитрати.

 

«Чому ЧГ­40? Тому що лапа працює на глибину до 40 см, – пояснює директор Краснянського СП «Агромаш» Юрій Пономар. – Цей агрегат виготовляємо за ліцензією французької компанії AGRISEM, ми в них купуємо ці робочі органи. Машина цікава м’яким обробітком ґрунту, який не перемішується, а розворушується. Перед лапою йде хвиля, тому ми цей агрегат неофіційно називаємо «Цунамі». Регулювання глибини обробітку відбувається завдяки блоку котків, які виконують роль і стабілізатора глибини обробітку, й коткування та подрібнення ґрунту після чизельних лап. Безпеку стійок гарантують зрізні болти».

 

Шість лап вгрузли в землю, позаду закрутився коток, схожий на їжачка, – ЧГ­40 став вгризатися у плужну підошву. Разом із заступником директора з випробувань УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого Віктором Погорілим ідемо слідом за агрегатом. Він розповідає історію його створення. Кілька років тому, побувавши на виставці SIMA та побачивши там агрегат компанії AGRISEM, привіз ідею співпраці з нею. ЧГ­40 – одна з небагатьох в Україні машин, яка не «передерта», а виготовлена на підставі ліцензії закордонної компанії з повагою до її інтелектуальної власності. «Лапа доволі складна, – пояснює науковець. – Це знаряддя реалізує вельми цікавий принцип, проголошений видатним теоретиком землеробської механіки Владиславом Желіговським, який говорив, що середовище є тривимірне: ґрунт, повітря та волога. Пам’ятаючи про це, завдяки добрій швидкості й паркетному чизелю ми стискаємо ґрунт і в результаті волога й повітря, можна сказати, вибухають, розбиваючи підошву на дрібні часточки. Під поверхнею утворюється суцільний горизонт обробітку, який за якістю наближається до плужного. Після цього можна одразу сіяти…»

 

На старті глибокорозпушувач Bednar Terraland TN 4000 M7R, представлений компанією «АМАКО». Грізна маневрова зброя, котра може дістати спільного ворога до самих печінок. Агрегат має статус напівнавісного, оснащений сімома робочими органами з гідравлічним регулюванням глибини, лінійка складається із моделей 3­6 м. Розпушувач обладнано поворотними долотами, бічними ножами, які регулюються за висотою, і переднім різальним ножем. Заміна доліт дуже зручна – відбувається з допомогою «пальчика». Машину обладнано додатковими бічними котками, які забезпечують додаткове вирівнювання між проходами. Агрегат потребує трактора потужністю 200­260 к. с., максимальна робоча глибина – 55 см, швидкість – 6­12 км. Агрегати Terraland TN кріпляться до трактора за допомогою триточкового навішування. Це рішення гарантує краще маневрування на розворотах і дорогах громадського користування. Компанія планує розширювати можливості цього популярного глибокорозпушувача, навантаживши його ще й функцією внесення мінеральних добрив.

 

Terraland TN вдало проходить дистанцію. Аграрії та експерти відзначають ефективну роботу гідравлічно налаштованих кільчастих тандемних котків, які добре подрібнили грудки. Нижні шари ґрунту не було винесено на поверхню, змішування пожнивних решток відбулося лише у верхньому.

Свого щастя вирішили спробувати на цьому полі битви й польські виробники сільгоспмашин, які представили глибокорозпушувач Tolmet 5. Розробники декларують, що цей агрегат може аерувати ґрунт на глибину до 60 см. Він має п’ять стійок, розташованих на відстані 70 см, ширину захвату – 2,8 м, вагу з котком 1200 кг, потребує трактора потужністю 150 к. с. Рама міцна, розміром 140х100х8 мм, виготовлена з європейської сталі. Зубці розпушувача захищено від пошкоджень зрізним болтом. Виробники не приховують, що цей агрегат призначений для дрібних і дуже дрібних фермерів, може успішно працювати на невеликих ділянках і навіть городах. Що й казати, це радше Давид, аніж міфічний велетень Голіаф. Проте ж ви знаєте, чим скінчилося їхнє протистояння. Один влучний удар… і капець. Тим паче, що дедалі більше власників паїв починають засновувати власний бізнес. Отже, не випадково на цьому полі з’явився Tolmet 5. Поляки щось знають. І виступив цей агрегат гідно. Коли розкопали ґрунт на смузі, якою він пройшов, з’ясувалося, що його долота порвали ту підошву на дрібні шматочки, наче Тузик газету.

 

Глибокорозпушувач ER.MO RIP 9­H – теж новинка для українського ринку. Він порадує дрібного фермера компактністю, маневровістю, простотою в налаштуваннях. Раму агрегату виготовлено із шведської сталі Strenx 700, що дає змогу витримувати великі навантаження. Посилені стійки зі сталі Hardox 450 можуть працювати на важких ґрунтах – вони розташовані на рамі так, щоб забезпечити суцільне перекриття під час обробітку ґрунту та виключити забивання агрегату вологим ґрунтом і рослинними рештками. Для цього конструктори компанії ER.MO збільшили відстань між першим і другим рядом робочих органів до 87 см, а також збільшили кліренс до 900 см. Усе це дає змогу працювати на площах будь­якої складності. Коток, який завершує просту комбінацію робочих органів, розбиває грудки та розподіляє пожнивні рештки. Зі своїм завданням впорався добре, дістався потрібної глибини, знайшов ціль і знищив її…

 

Виступу глибокорозпушувача Agrisem Cultiplow Platinum усі чекали з нетерпінням. Кортіло порівняти його з українським братом ЧГ­40. «Француз» задекларував свою здатність занурюватися глибше на 5 см, тобто на 45 см. Має такі самі лапи зі зміщеним різальним елементом, які женуть перед собою ґрунтову хвилю, і порівняно з агрегатами, що мають вигнуті лапи, економить близько 30% енергії. Пружинний захисний механізм дає змогу працювати без зупинки в умовах найтяжчих ґрунтів. Синематика опори кожної лапи забезпечує повний її відхід завдяки підняттю під час зустрічі з перепоною. Рама з перетином 200/200 мм здатна витримувати високі навантаження. Кліренс заввишки 100 см дає змогу працювати без забивань на полях з великою масою рослинних решток. Добре пройшов, культурно, гарно, не залишивши грудок. «Зверніть увагу, – говорить Віктор Погорілий, – ми нині йдемо між слідами лап, але ґрунт пухкий. Це означає, що весь горизонт розпушений однаково до стану агрономічно цінної структури. Ми тут провели розущільнення без переміщення ґрунту, а якщо так – значить енергетика менша, але головне – якість агрономічного заходу».

 

Американська дискова борона KUHN­Krause 8210­31 популярна в тих українських виробників, котрі полюбляють масштабність бізнесу та технологій. У неї вже дещо інші завдання, ніж у глибокорозпушувачів – післяжнивний і передпосівний обробіток площ. Цей агрегат – завсідник «битв» і, можна сказати, їх постійний лідер у цьому класі машин. Давно посів цей трон і полишати його не збирається. Працює на глибину 3­20 см, має ширину захвату від 5,7 до 13,5 м, сумісний із тракторами потужністю 150‑530 к. с. Оснащений надійними та міцними змащувальними підшипниками SuperSeal, які захищено чавунним корпусом із гумовим гасником коливань, трьома шарами ущільнювачів, що запобігають потраплянню ґрунту. Це Х­подібна дискова борона з нерегульованим агресивним кутом атаки. Батареї дисків Residue Razor легко розрізають пожнивні рештки та проникають у ґрунт. Тиск на одному диску на ґрунт становить 90 кг/м. Батарею оснащено чистиками для запобігання забиванню. Важіль кріплення підшипників Rock­Flex захищає батарею від пошкоджень під час роботи на кам’янистій місцевості та за умов переущільнених ґрунтів. Система вирівнювання 24/7 рівномірно розподіляє пожнивні рештки на поверхні поля та вирівнює поверхню, почасти добиваючи грудки, має три регулювання агресивності кута атаки: 15, 30, 45 градусів. Робоча ширина – 9,5 м. Не пройшов, а прошелестів. Швидкість, продуктивність, якість загортання пожнивних решток, одночасне вирівнювання площі.

Агрегати компанії PÖTTINGER завжди славилися вишуканою елегантністю. TERRADISC 10 001 T – не виняток. Він ніби злився з полем! І якщо хтось і зможе скинути KUHN­Krause 8210‑31 із трону, то лише TERRADISC. Має ширину захвату 8 м, обладнаний гідравлічними амортизаторами між котком і диском. Загальна маса машини становить 10 т, тобто 1250 кг на 1 пог. м дискової борони, що дає змогу працювати на високих швидкостях, при цьому не стрибати й чітко витримувати глибину обробітку. Діаметр диска – 580 мм, він розташований на кованих стійках, без порожнин, це дуже дорогий елемент і дуже надійний. PÖTTINGER максимально оптимізував співвідношення форми, розміру дисків і кута їх налаштування. Дві масивні, ковані тримальні стійки приварено до широкого затискного хомута. Завдяки цьому вони за будь­яких умов зберігають встановлене налаштування. Навіть на тяжких переущільнених ґрунтах не відхиляються убік, а вперто й безкомпромісно перемелюють ґрунтову масу. Централізоване регулювання глибини обробітку з допомогою копіювальних коліс (встановлюються як опція на дискові борони 8001 T і серійно – на 10 001 T) просте й зручне. Весь цей набір забезпечує швидкість ходу, легке занурення в ґрунт, ідеальну адаптацію до особливостей поверхні, ретельне подрібнення та перемішування ґрунту з пожнивними рештками, що в підсумку агрегат успішно й продемонстрував.

HORSCH Cruiser 6XL, як і два його попередники, також належить до машин преміум­класу. Головний робочий орган – лапа, яка кріпиться до стійки на демпфері, завдяки цьому навантаження на неї розподіляється рівномірно знизу до гори. Висота рами культиватора становить 60 см, відстань між рядами стійок – 64 см, крок кожної лапи – 15 см, окрім того, стійки мають вузьку форму. Набір цих якостей сприяє безперешкодному потоку ґрунтової маси за всією довжиною культиватора. Якщо звичайна пружинна стійка під натиском ґрунту відноситься назад, то ця тримає навантаження у 150 кг, окрім того, має дуже добрий вібраційний ефект, завдяки якому скидає з себе рослинні рештки, не схильна до облипання вогкою землею, може сягати глибини 15 см. Долота можуть бути різної ширини: 5, 8, 10 см. Є також варіант «гусяча лапка», котра забезпечує повне перекриття обробленої поверхні, так Cruiser може працювати як компактомат, не залишаючи гребенів. Ширина захвату – 10­12 м. Він залишив по собі широку смугу обробленого поля. Експерти й аграрії відзначили, що агрегат успішно зруйнував капілярність ґрунту, загорнув на невелику глибину пожнивні рештки, рівномірно розподілив їх поверхнею поля.

Агрегат Kello­Bilt 225 TSV­542 8LB, який презентує компанія «Агроексперт», дещо не вписується у ґрунтообробний жанр, в якому виступили всі попередні машини, але розповідаємо про нього з поваги до дружньої нам країни Канада, де він виготовлений, та через симпатію до представника цієї фірми, канадця українського походження Ілька Фон Гордена, котрий зробив презентацію вишуканою українською, а машину описував не формально, а з любов’ю та натхненням, чого незрідка бракує нашим фахівцям. Агрегат призначено для первинного обробітку ґрунту, але те, що він робить, слід називати напіворанкою, бо пласт не перевертає. Працює на дуже тяжких ґрунтах усіх континентів, канадійці використовують цю дискову борону навіть у технології будівництва доріг, прокладення просік для нафтопроводів. Ширина захвату – 6,5 м, діаметр диска «Лабрадор» становить 61 см, він дуже легко входить у ґрунт, що зменшує навантаження на трактор. Раніше Kello­Bilt використовував дуже потужні підшипники від поїздів, але вони не витримували ударів збоку, тоді цю деталь стали вміщувати в оливні ванни. Тепер удари каміння для них – не проблема. Пройшов Kello­Bilt дуже потужно, розпушуючи площу на глибину 35 см, не перевертаючи пласта, при цьому витрати пального на 30% менші, ніж під час оранки.

Українська компанія AGROKALINA за останні роки набрала такої ваги на ринку, що вступила у бій із титанами з великими шансами на перемогу. Представляла на битві дисковий агрегат DEFT­5. Він під час роботи може сягати глибини 12 см, причому вона регулюється в чотирьох точках із допомогою опорних коліс і пальців на швелерних котках. Основні робочі органи виконані такими відомими європейськими виробниками, як Bellota, Eurozappa, FKL. Крила розташовані на двох гідроциліндрах, що захищає їх і центральну раму від перевантажень. Завдання машини – післяжнивний обробіток з одночасним висівом сидератів. Місткість бункера для насіння від 100 кг до 3 т. Його можна встановлювати й на передню навіску трактора. Робота DEFT­5 спричинила схвальні оцінки аграріїв…

Битва скінчилася, вляглася пилюка. Переможці не піднімалися на подіуми, але посідали відповідні місця в серцях аграріїв – перші, другі, треті тощо. Саме за це й билися титани. Проте чому тріщать чуби в аграріїв? Бо їм дуже хочеться, а ціни кусаються, тим паче, що врожай цьогоріч у багатьох не дотягнув до заповітної планки. Та ще й влада ринком землі лякає, тому не знають, куди ті гроші приткнути: на техніку чи на паї. Була надія на державну програму часткової компенсації вартості вітчизняної техніки, але поповзли чутки, що її скасують. Через те й тріщать…

Агротехника Украины - журнал про технологии техники для сельского хозяйства

Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.

Для передплатників і відвідувачів: корисні дані на сторінках онлайн-журналу

Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців

  • на сторінках онлайн-журналу публікується перевірена інформація про сільськогосподарських машинах і агротехніку, оновлення на ринку і новини від виробників;
  • інтернет-ресурс відкриває доступ до корисних і ретельно обробленим, відібраним даних, які необхідні для підвищення ефективності ведення сільського господарства;
  • тематичне розмаїття публікованих матеріалів і адаптований інтерфейс ресурсу допомагає швидко і в доступному форматі отримати доступ до необхідної інформації.

Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.

Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!