Через п’ять хвилин після врожаю

ТЕГИ:

Традиції та нові тренди післяжнивного обробітку ґрунту

 

Олександр Карпенко

 

Післяжнивний обробіток ґрунту – це якраз той випадок, коли краще не оригінальничати й дотримуватися стереотипу про те, що буквально слідом за комбайном має піти дискова борона і що з кожною хвилиною запізнення вивітрюється дорогоцінна волога, а якщо проігнорувати дискування, можна взагалі її втратити до 50% і через день­два після збирання поверхню цього поля просто не вгризеш, тож матимеш на осінь засмічену бур’янами та падалицею площу, яку доведеться рясно поливати засобами захисту рослин. Кому це треба?

 

Зруйнувати капіляри

«Найперше завдання дискових знарядь – у верхньому шарі ґрунту зруйнувати капіляри, які йдуть із нижніх горизонтів, де нагромадилася волога, рівномірно за шириною захвату розподілити пожнивні рештки, почасти їх загорнути в ґрунт. Це не таке легке завдання, як здається на перший погляд. Співвідношення зерно/солома становить 1:1,2, тобто за врожайності пшениці 7 т на 1 га залишається 7,4 т соломи, 800 г на 1 м2. І цій масі слід дати раду.

Микола Новохацький

Микола Новохацький

 

Віктор Погорілий

Віктор Погорілий

 

Друге завдання – перемістити з поверхні поля на певну глибину насіння падалиці та бур’янів, аби спровокувати їх сходи й через 10­12 днів (коли бур’яни проростуть) – знищити, використавши дискові знаряддя знову, – пояснює заступник директора з наукової роботи УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого Микола Новохацький. – Хоча не завжди виходить так, як пише книжка. Якщо це велике чи середнє господарство, то цю операцію здебільшого виконують вчасно. Якщо це одноосібник, котрий сам працює на кількох агрегатах, він просто фізично не встигає це зробити. На сході та півдні, де проблема вологи стоїть надто гостро, аграрії розуміють значення вчасності цього агрозаходу. Я нещодавно побував в ПОП «Великобурлуцьке», що в Харківській області, де побачив класику, коли за комбайном із відривом у 3­5 хв. іде дискове знаряддя. Тут навчилися берегти вологу, й про це свідчить вища врожайність зернових і бобових порівняно з господарствами, які нехтують такою технологією…»

 

Еволюція лущильників

Відповідно до цього завдання аграрій має підібрати собі знаряддя. Заступник директора з випробувань УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого Віктор Погорілий поділяє ці агрегати на кілька категорій. Найпростіші з них – пружинні борони. Вони, своєю чергою, розподіляються на дуже легкі, які випускає «Уманьферммаш» (наприклад, БП­12), і важчі типу «Ліра» (ЗПГ­24), Ліра Х і ХL виробництва «Лозівських машин», а також БЦМАЗ. Із ними конкурують в Україні американські та європейські машини. Одна з них – Mzuri Rezult, яка має п’ять рядів пружинних зубців завдовжки 70 см, котрі під час роботи вібрують. Агрегат також обладнано додатковим набором фронтальних дисків, котрі розрізають солому та пожнивні рештки, а зуби рівномірно розподіляють їх, змішуючи з верхнім шаром ґрунту за всією робочою шириною машини.

VADERSTAD CARRIER

VADERSTAD CARRIER

 

Є ще один варіант найпростішого обробітку, який виконується давно відомими лущильниками ЛДГ (дисковими гідрофікованими). Таку модернізовану модель лущильника радянських часів випускають ТОВ «Краснянське СП «Агромаш», «Уманьферммаш» і ще низка заводів. Це, зазвичай, агрегати з однією батареєю дисків невеликого діаметра, із шириною захвату 8­15 м. На них колись навіть встановлювали спеціальні ящики для довантажування, бо це доволі легка конструкція. Вона широкозахватна, високопродуктивна, але водночас недостатньо ефективна через однодискову систему, тоді як для якості обробітку слід виконати дискування у два сліди, тому ЛДГ формує нерівномірний шар по горизонту, інколи залишає грудки. Є ще одна вада цього агрегату. Для того аби забезпечити стовідсоткову перервність капілярності й проростання бур’янів, після проход­ження дисків ґрунт слід якоюсь мірою ущільнити. Проте ця машина не має котків, але, правду кажучи, вона доволі успішно впорається із завданням закриття вологи і провокування проростання бур’янів, виправдовує її Віктор Погорілий.

Наступний етап еволюції розвитку лущильників – короткі дискові борони. Якщо попередні категорії машин не дуже якісно реалізовували функцію перемішування рослинних решток із ґрунтом, то в цих наголошено саме на якості. Першість у розробці та вироб­ництві таких моделей належить компаніям AMAZONE, яка створила CATROS, і VÄDERSTAD, котрий запропонував аграріям CARRIER. Це машини з різною шириною захвату, але їх спільна особливість полягає в тому, що диски розташовано у два ряди й кожен із них «сидить» на індивідуальній підресорній стійці з гумовою амортизацією. У базовій комплектації CATROS є тяжкий гумо­клиновий коток, у CARRIER – металевий. Це так звані суцільні клинові котки, які після лущення добре ущільнюють поверхню. Після того, як компанії це запровадили, всі українські чи європейські фірми намагалися зробити щось аналогічне, зокрема й Gaspardo, Kverneland тощо. Із допомогою таких агрегатів ми одержуємо стабільний обробіток ґрунту на достатню глибину з високо­якісним розкришенням пожнивних решток, із достатнім ущільненням ґрунту. Вони агрегатуються з потужним трактором, працюють на високій швидкості, наголошує Віктор Погорілий.

Причіпна дискова борона (БДЛП)

Причіпна дискова борона (БДЛП)

 

Українські виробники сільгосптехніки сконструювали та запустили у виробництво аналог цих машин. Насамперед ідеться про компактну дискову борону Kronos виробництва VELES AGRO, яка, на думку Віктора Васильовича, нічим не поступається світовим брендам. Ба більше, у неї є ще й перевага. Якщо у її іноземних конкурентів відстань між дисками становить 250 мм, а міжсліддя – 125 мм, то відповідні параметри Kronos – 220 мм і 110 мм. Це дає змогу інтенсивніше подрібнювати пожнивні рештки. Тобто Kronos має те, чого немає в інших агрегатах завдяки меншій відстані між робочими органами, коли на один диск припадає менше площі. Отже, є змога обробити якісніше. На Kronos українські інженери встановили такий самий гумо­клиновий коток одеського виробництва. Лише дві фірми у світі вироб­ляють цей елемент: відома європейська Optico, яка постачає його всім закордонним виробникам, та одеський VELES, що свідчить про високу технологічність виробництва останнього. У лінійці Kronos агрегати із шириною захвату 2,2/2,7/3/4/5/6/8/11 м. Він має широкий спектр застосування, обробляє не лише стерню зернових, а й за оснащення його переднім котком може працювати на полі після збирання таких просапних грубо­стеблових культур як соняшник і кукурудза.

Віктор Погорілий звертає увагу на продуманість цієї машини в конструктивному плані, її робочі органи виготовляють із високоякісної сталі, маркетологи компанії продумали оригінальну концепцію її просування на ринку. Одне слово, вона має чималий успіх в аграріїв.

 

У той самий час, на тому самому місці

«Чи можна змінювати налаштування цих агрегатів відповідно до стану поля?» – запитую Віктора Васильовича.

«Поверхню поля краще обробляти в той самий час або день, наступний день – крайня межа, бо далі робочим органам агрегату буде нелегко забезпечити оптимальну глибину 5­6 см. Проте все залежить від ваги агрегату. Має бути достатня маса, щоб притиснути диск до землі. Kronos завдяки великій масі виграє, хоча й CARRIER за своєї європейської інтелігентності так само доволі тяжка машина, пояснює фахівець. Обидва агрегати мають підпружинену стійку, яка стоїть на демпфері. Вона дає змогу працювати дискам як перфоратор. Так ми дістаємо стабільну глибину. Всі інші дискові агрегати типу короткої борони, доволі поширені в Україні й вироб­лені багатьма великими та малими підприємствами, за сприятливих умов так само можуть виконати цю операцію більш­менш успішно, але без масивного котка вони не зможуть належно ущільнювати поверхню поля, недостатність маси – так само мінус, який заважає домогтися потрібної глибини. Ще одна вада, коли диск більший ніж 500 мм. У такому разі він матиме меншу обводову (окружну) швидкість і залишатиме після себе грудкувату поверхню, але за сприятливих умов такі спрощені агрегати все ж можна використовувати…» – зауважує Віктор Васильович.

В Україні чимало підприємств, котрі працюють саме в такому діапазоні спрощених машин. Їх продукція знаходить збут серед аграріїв з обмеженими фінансовими можливостями. Серед них кілька білоцерківських: «БілоцерківМАЗ», «Агрореммаш», «Промінь», «Полімашпроект»; корсунь­шевченківський «Восход», промислова група «Корсунь» і багато інших.

Проте серед коротких дискових борін науковці УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого виокремлюють ще один підвид. Стійки у цих агрегатів встановлено не на гумовому демпфері, а на ресорній 3D­стійці, що дає змогу збільшити при цьому її амплітуду коливань. Така машина є в Gaspardo, проте й українські виробники не пасуть задніх. Лущильник дисковий гідрофікований серії «Дукат» «Лозівських машин» добряче потіснив на ринку машини, що претендують на цю нішу. Ресорна 3D­стійка у виконанні «Лозівських машин» завдяки зниженню тягового опору дає змогу оптимізувати витрати пального, якісно мульчувати поверхню ґрунту, підшипниковий вузол, стійки, диски не пошкоджуються під час наїзду на будь­які перешкоди, диски самоочищаються в процесі роботи, що допомагає ефективно працювати на більш вологому ґрунті. Кут атаки робочих органів 20°. Кут входження в ґрунт – 12°. Агрегат працює на пристойній швидкості, сягає високого ефекту мульчування, добре вирівнює поверхню, але не в усіх випадках достатньо її ущільнює.

 

Сила двох батарей

«Це були відносно спеціалізовані агрегати, проте потреби післяжнивного обробітку можуть задовольнити й звичайні дискові борони», – підкреслює Віктор Васильович.

Вони посідають окреме місце у його табелі про ранги агрегатів для післяжнивного обробітку. Наприклад, причіпна дискова борона БДЛП­4,0­8,0, яку випускає ТОВ «Краснянське СП «Агромаш», може успішно впоратися із післяжнивним обсягом робіт на рівні лущильника. Вона має дві батареї дисків, може використовуватися й на інших операціях, та все ж здебільшого слугує для поверхневого обробітку. Діаметр диска – 490 мм, працює з робочою швидкістю 8­12 км, глибина обробітку – 4­14 см. У цьому секторі машин мають своїх представників компанії Gregoire Besson, Quivogne і все той самий український VELES AGRO зі своїм універсальним «Зевсом» – ZEUS 6HD, який за співвідношенням «ціна – якість» переважає своїх конкурентів, може сягати глибини від 5 до 21 см.

Науковці УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого випробували його в різних режимах. Перший варіант: 7 квітня на перелоговому полі в Одеській області з твердістю ґрунту 2,4 МПа та вологістю 28,5%. Агрегат було оснащено пружинним котком, він агрегатувався з трактором New Holland Т8 390 зі спареними колесами на пе­редній і задній осях. Другий варіант: 20 липня на площі, на якій зібрали пшеницю, з твердістю ґрунту 3,8 МПа та вологістю 12,5%, тобто поле було ще важче, ніж попереднє. Агрегат було оснащено суцільним зубчастим і гумо­клиновими котками, працював у супрязі з трактором John Deere 8335 R з універсальними шинами. Експерти з випробування встановили, що за різних умов роботи (весна та висока вологість ґрунту, перелоги й стерня) агрегат забезпечив повне підрізання нижніх шарів ґрунту та рослинних решток на встановлену глибину, при цьому дістав високі показники копіювання поверхні поля та стабільності глибини обробітку як за ходом, так і за шириною захвату. Рослинні рештки були подрібнені та розміщувалися у верхньому замульчованому горизонті ґрунту, а поверхня поля на всіх варіантах вирівняна та ущільнена. Такий стан верхніх шарів ґрунту та його насиченість рослинними рештками є найсприятливішим середовищем для збереження та нагромадження вологи й забезпечує високу активність ґрунтової біоти, дійшли висновку випробувальники.

Післяжнивний обробіток поля після соняшнику та кукурудзи – окрема історія, котра все ж має певних героїв, спільних із поперед­ньою. Тут діють інші температурні режими, інша міцність стебла та кореневища, а тому застосування пружинної борони за цих умов доволі проблематичне. Чимало аграріїв вельми успішно використовує універсальний Kronos. У багатьох великих компаніях на цій операції задіяно HORSCH JOKER. Робоча швидкість цього агрегату може сягати 20 км/год. Завдяки попарному кріп­ленню дисків до стійок він має високу прохідність, добре копіює мікрорельєфи, гумові амортизатори, які не обслуговуються, захищають робочі органи від каміння, надійні підшипники в оливній ванні продовжують термін експлуатації машини, диски діаметром 520 мм, котрі швидко обертаються, добре подрібнюють пожнивні рештки. «Добра, надійна машина, котра чудово впорається з поставленим завданням», – так її характеризує керівник Драбівського механізованого загону кластеру «Придністровський» компанії «Кернел» Євген Буга.

Кожна іноземна компанія, яка працює на ринку України, також може делегувати в тяжкий сегмент післяжнивної роботи із соняшником по кілька моделей дискових борін. Проте це й справді окрема тема.

 

Проти ущільнення з відбійним молотком

Тим часом в Україні став швидко поширюватися ще один варіант післяжнивного обробітку ґрунту – вертикальний. Надто він припав до вподоби аграріям сходу, південного сходу та півдня країни. Цей спосіб намагаються реалізувати кілька іноземних компаній, проте найкраще виходить у канадської SALFORD із її агрегатом RTS. «Цей агрегат розпушує землю не статично, як пересічні аналоги, а діє за принципом відбійного молотка. От уявіть собі шлакоблок і відбійний молоток: вдарив і пішли тріщини. Він краще працює по сухій землі, в такому разі ефект відбійного молотка зростає, тому що відбувається спротив. Ми раніше придбали глибокорозпушувачі Great Plains, HORSCH, але тепер усі вони стоять під парканом, бо одного обробітку SALFORD одразу після збирання вистачає, навесні проходимо ще канадською бороною Bourgault, і площа готова, опісля сівалками KINZE виконуємо пряму сівбу», – ділиться враженнями керівник СФГ «Айдар­Овощ» Олексій Павлов із Луганської області.

«Ним можна працювати одразу після комбайна, а можна й згодом. Тут немає вертикального переміщення землі, зберігаємо всі рослинні рештки, тобто він повністю підходить для першого післяслідного обробітку, але в цьому разі рослинні рештки будуть збережені на поверхні. Опісля слід застосувати спеціальну сівалку. Ви маєте погодитися з тим варіантом, коли ковдра захищатиме ґрунт від випаровування, але темпи розкладання будуть нижчими», – говорить Віктор Погорілий.

«Так, цей агрегат ефективно працює на знищення капілярів, але в нього є одна вада – не підрізає бур’ян. Проте я опісля все одно не відмовився б від дискової обробки задля знищення бур’яну та падалиці. Такий експеримент ми плануємо провести на нашому «АгроОлімпі», – за­уважує Микола Новохацький.

Чи пробує хтось з українських виробників повторити «подвиг» SALFORD? Чотири види подібних дисків уже розробили конструктори ТОВ «Краснянське СП «Агромаш», незабаром фахівці інституту почнуть їх випробовувати, повідомив завідувач відділу наукових досліджень і випробувань машин у рослинництві УкрНДІПВТ ім. Л. Погорілого Леонід Шустік. Віктор Погорілий додає, що в «Зевса» також є опція, котра забезпечує вертикальний обробіток, але для цього слід встановити крила з хвилястими дисками. Тобто ще одна ознака універсальності цього агрегату.

Звісно, якщо ти приїхав на славнозвісний «АгроОлімп», то просто не можеш не поцікавитися, які ж технології основного обробітку ґрунту слід застосовувати опісля післяжнивного? І котра з них найефективніша?

Леонід Шустік

Леонід Шустік

 

Десятирічний досвід роботи на «АгроОлімпі» свідчить, що не може бути універсальної системи обробітку ґрунту, яка ідеально підходить усім культурам, бо кожна має свої особливості, ділиться своїми спостереженнями Микола Новохацький. Наприклад, бобові культури не люблять переущільнення, доступ повітря до їх кореневої системи має бути максимально оптимізований, бо ця культура фіксує азот із повітря. Якщо не буде доступу повітря, це відбиватиметься на продуктивності, оскільки рослина буде недостатньо забезпечена біологічно фіксованим азотом. Коли господар про це здогадається або встановить це з допомогою аналізів, він буде змушений уносити азот у мінеральній формі, що призведе до додаткових фінансових утрат і до того ж справить негативний вплив на навколишнє середовище, на біоту ґрунту, на рівень кислотності. Адже будь­яке добриво – чи фізіологічне кисле, чи лужне – змінюватиме кислотність ґрунту в певний бік, а це відбивається на його продуктивності. Тому краще ґрунт для бобових тримати в пухкому стані, тобто бобові найкраще реагують на оранку. Надалі на цій самій культурі було випробувано розпушування без обороту пласта, тобто чизелювання, а також поверхневий обробіток ґрунту типу Mini­till. Горох цьогоріч дуже чутливо відреагував на різні технології: максимальну врожайність одержали на оранці, Mini­till дав найнижчий рівень продуктивності, чизелювання показало проміжний результат. Є також результати за іншими культурами, які нині аналізуються…

Агротехника Украины - журнал про технологии техники для сельского хозяйства

Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.

Для передплатників і відвідувачів: корисні дані на сторінках онлайн-журналу

Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців

  • на сторінках онлайн-журналу публікується перевірена інформація про сільськогосподарських машинах і агротехніку, оновлення на ринку і новини від виробників;
  • інтернет-ресурс відкриває доступ до корисних і ретельно обробленим, відібраним даних, які необхідні для підвищення ефективності ведення сільського господарства;
  • тематичне розмаїття публікованих матеріалів і адаптований інтерфейс ресурсу допомагає швидко і в доступному форматі отримати доступ до необхідної інформації.

Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.

Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!