Руйнівник «плужної підошви»

ТЕГИ:

Як збільшити врожайність на ваших полях

 

Максим Павленко,

Олександр Демко,

кандидати технічних наук

 

Підвищення врожайності – чи не найголовніше завдання кожного фермера, адже висока технологічність у сучасному веденні сільського господарства є запорукою успіху. Шляхи розв’язання цієї проблеми можуть бути різними, позаяк ґрунтообробної техніки, яка спрямована на підвищення родючості ґрунту, доволі багато й кожна має своє призначення. Одним із розповсюджених варіантів обробітку ґрунту для збільшення його потенціалу є використання комплексного агрегату із застосуванням глибокорозпушувача. Застосування цих агрегатів впливає на приріст урожаю в межах 5­15%.

Рис. 1. Розрахункова ефективність приросту врожаю кукурудзи за умов застосування комплексного агрегату для підготовки поверхні ґрунту до сівби з одночасним використанням глибокого розпушування ґрунту з внесенням мінеральних добрив

 

Технологічні аспекти застосування глибокорозпушувачів

Ця технологічна операція здебільшого виконується після збирання врожаю озимих культур або восени для піднімання та розпушування орного шару і руйнування плужної основи. Своєю чергою після виконання цього обробітку ґрунту забезпечується краще поглинання вологи, аерація ґрунту та сприяння кращому росту кореневої системи рослин. Зазвичай глибоке розпушування ґрунту виконують один раз на три роки. Робоча глибина глибокорозпушувача становить 35-70 см залежно від глибини утворення ущільнення ґрунту. Широкого вжитку набули глибокорозпушувачі з робочою глибиною 45-51 см. Для кращого виконання глибокого щілювання на глибокорозпушувачі встановлюють розрізні диски, що розрізають жорсткі рослинні рештки, більшість яких лишається на поверхні ґрунту. Це своєю чергою дає змогу запобігти утворенню ерозії. Крім того, для вирівнювання поверхні ґрунту після глибокого розпушування (як опція) використовують вирівнювальний коток. Для нормального агрегатування глибокорозпушувача слід розраховувати потужність трактора із запасом за врахування 50 к. с. на одну стійку. Більшість виробників глибокорозпушувачів оснащує робочі стійки спеціальними пружинними блоками для запобігання можливому пошкодженню рами внаслідок роботи агрегату за умов нерівномірного ущільнення ґрунту та наявності перешкод різного характеру (каміння, частини металевих виробів). Це дає змогу працювати з більшою продуктивністю, не витрачаючи часу на заміну робочої стійки, яку було закріплено на зрізному та розтяжному болті. Ще не менш цікавим моментом є можливість внесення сухих мінеральних добрив в один прохід за глибокого розпушування на один або кілька шарів ґрунту.

Рис. 2. Площа окупності комплексного агрегату BLU-JET LandTracker 7R76 та бункера-дозатора Montag Dry 6t

 

Переваги застосування глибокого розпушування

Практично доведено, що застосування глибокорозпушувача позитивно впливає на мікрофлору та геологічний кругообіг речовин, а саме:

1) руйнує «плужну підошву», залишаючи поверхневий шар рівним;

2) поліпшує агрегатну структуру ґрунту та його розпушування;

3) запобігає ерозії ґрунтів;

4) поліпшує проникнення вологи у ґрунт;

5) створює кращі умови для розвитку та росту кореневої системи рослин;

6) частково загортає рослинні рештки у ґрунт із перемішуванням у вертикальній площині.

 

Економічна ефективність застосування комплексного агрегату для підготовки поверхні ґрунту до сівби з одночасним використанням глибокого розпушування ґрунту з внесенням мінеральних добрив

Для встановлення економічної ефективності застосування комплексного агрегату для підготовки поверхні ґрунту до сівби з одночасним використанням глибокого розпушування ґрунту з внесенням мінеральних добрив розглянемо графічну залежність впливу середнього приросту врожаю за вказаних вище умов обробітку ґрунту.

Аналіз графічної залежності засвідчив (рис. 1, табл. 1), що за середньої врожайності кукурудзи (розрахункова вартість – $156 FOB Odessa) 60 ц/га та приросту врожаю на 5%, за умов застосування комплексного агрегату з дисками та глибокорозпушувачем із системою внесення сухих добрив Montag, величина отриманих коштів збільшиться на 46,8 $/га, а за 15% приросту врожаю – 140,4 $/га. Також за середньої урожайності кукурудзи 100 ц/га та приросту врожаю за вказаних вище умов на 5% величина одержаних коштів збільшиться на 78 $/га, а за 15% приросту врожаю – 234 $/га.

Крім того, розрахунково було встановлено (рис. 2, табл. 2.), що за середньої врожайності кукурудзи 60 ц/га (розрахункова вартість – $156 FOB Odessa) та приросту врожаю за умов застосування комплексного агрегату для підготовки поверхні ґрунту до сівби з одночасним використанням глибокого розпушування ґрунту з внесенням мінеральних добрив на 5% повна окупність вартості комплексного агрегату BLU-JET LandTracker 7R76 і бункера-дозатора Montag Dry 6t настане після обробітку 2179,5 га, а за 15% приросту врожаю – 726,5 га. Аналогічно наведено розрахунок для середньої врожайності кукурудзи 100 ц/га та приросту врожаю за вказаних вище умов – після обробітку 1307,7 га, а за 15% приросту – 435,9 га.

Таблиця 1. Розрахункова величина додатково отриманих коштів залежно від приросту врожаю за умов застосування комплексного агрегату для глибокого розпушування ґрунту з одночасною підготовкою поверхні ґрунту до сівби з внесенням мінеральних добрив

Зважаючи на всі ризики, вартість комплексного агрегату для застосування глибокого розпушування ґрунту з одночасною підготовкою поверхні ґрунту до сівби з внесенням мінеральних добрив, технології і бажання одержати приріст урожаю, інтерес до використання цієї техніки зростає відчутними темпами. Тому часу зволікати немає, слід ухвалити правильне рішення та рухатися вперед. 

Агротехника Украины - журнал про технологии техники для сельского хозяйства

Сільське господарство як базис агропромислового комплексу кожної держави, розвивається з наданням максимуму уваги з боку уряду і приватних осіб. На сторінках нашого спеціалізованого журналу, представлена перевірена редакторами та корисна інформація для фермерів і інженерів, агрономів і керівників агропромислових комплексів, описується агротехніка й особливості застосування сільгосптехніки.

Для передплатників і відвідувачів: корисні дані на сторінках онлайн-журналу

Орієнтуючись на використання передових та інноваційних технологій і підвищення зручності пошуку інформації в інтернет-просторі, наш журнал створений для досвідчених і початківців фахівців

  • на сторінках онлайн-журналу публікується перевірена інформація про сільськогосподарських машинах і агротехніку, оновлення на ринку і новини від виробників;
  • інтернет-ресурс відкриває доступ до корисних і ретельно обробленим, відібраним даних, які необхідні для підвищення ефективності ведення сільського господарства;
  • тематичне розмаїття публікованих матеріалів і адаптований інтерфейс ресурсу допомагає швидко і в доступному форматі отримати доступ до необхідної інформації.

Опубліковані матеріали доповнюються фотографіями та містять перевірені, достовірні дані й зберігаються в архіві.

Користувачі та відвідувачі, рекламодавці й працюють в агропромисловому комплексі можуть оформити безкоштовну передплату і співпрацювати з нашим журналом. Ми працюємо для людей, зацікавлених в розвитку АПК, які прагнуть до підвищення ефективності й прибутковості власного бізнесу!